Dziękuję za świńskie oczy. Dariusz Gzyra

Nowy produkt

Dziękuję za świńskie oczy Dariusza Gzyry to mocny głos w debacie o naszym stosunku do innych zwierząt. Autor nie tylko pokazuje, że zwierzęta są niezastąpionym źródłem wiedzy o ludziach, ale również jak na całym świecie rodzi się prowegańska polityka rozwoju.
To pierwsza książka z cyklu "Seria z morświnem" Krytyki Politycznej.

Więcej szczegółów

Dziękuję za świńskie oczy. Dariusz Gzyra 4.90 20

Twoja ocena została dodana.

Wystąpił błąd podczas dodawania oceny.

Tylko zalogowani klienci mogą oceniać produkty.

ocena: 4.90 / 5
Nie oceniłeś jeszcze tego produktu.
Liczba oddanych głosów: 20

Opis

Liczba stron: 432
Wymiary: 132 x 210 mm
Język: polski
Okładka: miękka
ISBN: 978-83-65853-51-6
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Autor: Dariusz Gzyra
Rok wydania: 2018

Więcej informacji

To moja pierwsza w pełni samodzielna książka. Mój dalszy ciąg walki o zwierzęta. Przez ostatnie kilkanaście lat robiłem dla nich wiele różnych rzeczy. Wierzę w siłę słów, więc próbuję nimi pomóc.
Dariusz Gzyra

Felietony, na kanwie których powstała ta książka, były atakowane przez Frondę, stawały się bohaterkami seminariów w Polskiej Akademii Nauk, tematem paneli dyskusyjnych, audycji radiowych i kłótni na Facebooku. Wielokrotnie były najczęściej czytanymi artykułami na portalu Krytyki Politycznej. Żaden z nich nie był tak dobry, jak teksty, które powstały na ich bazie i tworzą książkę.

W Polsce każdego roku dla smaku, kaprysu i mody zabijane są miliony zwierząt. Codziennie, po cichu na fermach przemysłowych giną kurczaki, świnie, cielęta, czy norki. Choć większość Polek i Polaków deklaruje miłość do zwierząt i jest przekonana, że odczuwają ból tak samo jak ludzi, a połowa z nas ma pod opieką jakiegoś zwierzęcego pupila, to mało kto z nas na poważnie zajmuje się zwierzęcą krzywdą.

Ponieważ nie chcemy widzieć ich cierpienia, większość niezliczonych przypadków przemocy wobec zwierząt to działanie na zlecenie. Zaplanowane, metodyczne i standardowe. Zgadzamy się na delegowanie przemocy na innych, by móc cieszyć się smakiem mięsa i innych produktów pochodzących od zwierzęcych. Ale czy to zwalnia nas z poczucia winy i empatii?

Dariusz Gzyra uważa, że w świecie, w którym zło jest tak wszechobecne, widać wyraźnie, ile jest możliwości czynienia dobra. Weganizm postrzega jako kontestację systemu, który manipuluje ludźmi, a rozwijanie krytycznego myślenia za podstawowy akt oporu.


O autorze książki "Dziękuję za świńskie oczy"

Dariusz Gzyra - działacz społeczny, publicysta, wieloletni weganin, doktorant w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego oraz Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura, jeden z redaktorów czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”.

Opinie

Oceń 
2019-01-14

Do wszystkich, którzy twierdzą, że kochają zwierzęta!

Książka absolutnie niesamowita. Czytałam ją w „ratach”. Inaczej nie mogłam.
Cierpię razem z zamordowanym Mariusem i niedźwiedziami w Chinach... cierpię z bezsilności. Odkładam i wracam gdyż ból jest tak wielki, że boję się każdego następnego rozdziału. I nie dlatego, że autor jest drastyczny w swoich wypowiedziach. Dlatego, że autor z dystansem i wnikliwością obrazuje sytuację zwierząt pozaludzkich. Jest rzeczowy i dobitny i mówi o faktach, a jednak jest w tym delikatność wynikająca z wrażliwości autora. Ta książka jest jak dobre zdjęcie o tematyce erotycznej. Pokazuje tylko część, ułamek, a resztę obrazu uzupełnia nasza wyobraźnia. Zdjęcia, relacje z rzeźni są jak akty. Nie ma nawet co więcej dodać, nie wiadomo jak komentować, bowiem wszystko jest powiedziane kadrem. Ta książka uczy myślenia, przełamuje psychikę i zmusza do autorefleksji nad stosunkiem do innych zwierząt, nad niewątpliwą krzywdą wobec innych jednostek. Bardzo Polecam!

Napisz swoją opinię!

Napisz opinię

Dziękuję za świńskie oczy. Dariusz Gzyra

Dziękuję za świńskie oczy. Dariusz Gzyra

Dziękuję za świńskie oczy Dariusza Gzyry to mocny głos w debacie o naszym stosunku do innych zwierząt. Autor nie tylko pokazuje, że zwierzęta są niezastąpionym źródłem wiedzy o ludziach, ale również jak na całym świecie rodzi się prowegańska polityka rozwoju.
To pierwsza książka z cyklu "Seria z morświnem" Krytyki Politycznej.

Produkty powiązane